Urządzając pokój dzienny sporo osób uwzględnia zakup dywanu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru dywanu do pokoju? W niniejszym artykule podpowiadamy kilka praktycznych wskazówek pomagających w podjęciu optymalnej decyzji o wyborze dywanu.
Dywany są bardzo częstym w Polsce elementem wystroju wnętrz. Często stosuje się je w przytulnych pomieszczeniach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko kosztowych jak i w ekskluzywnych projektach z najwyższej klasy. Niemniej na ogół kupuje się dywany do salonu lub jadalni. Czym się kierować wybierając wykładzinę?
Jakie zasady brać pod uwagę podczas wyboru dywanu
Kupując dywan dobrze jest mieć wiedzę na temat pewnych nieskomplikowanych zasad, którymi dobrze jest się kierować w trakcie zakupów. W pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na wielkość dywanu.
- Dywan musi komponować się z meblami, często optymalnym rozwiązaniem będzie dywan, na którym na brzegach są usytuowane meble, dzięki temu wszystkie te obiekty tworzą uporządkowaną kompozycję.
- Jeżeli mamy zamiar uwzględnić duży dywan obejmujący całą przestrzeń warto pamiętać, aby został on ułożony tak, by od ścian dzieliła go odległość umożliwiająca swobodne otwieranie drzwi.
- Dobrą metodą jest też unikanie miejsc, gdzie chodząc po pomieszczeniu jedną nogą stąpalibyśmy po dywanie, a drugą po podłodze, gdyż powoduje to dyskomfort.
- Jeśli dywan chcemy położyć pod stołem w jadalni, koniecznie musi być on na tyle duży, aby w całości stały na nim krzesła (także, gdy są odstawione od stołu).
- W dużych przestrzeniach zazwyczaj lepiej jest zastosować kilka niewielkich dywaników wprowadzających podział przestrzeni na tematyczne strefy.
- Zbyt duży dywan może bardzo przytłoczyć wnętrze.
Do zakupu dywanu warto podejść rozsądnie. Najczęściej korzystamy z dywanów całymi latami, zwłaszcza jeśli są to produkty z wyższej półki cenowej.
Jakie kolory?
Wybierając dekor dywanu, dobrze jest najpierw zastanowić się także nad tym, w jakim stopniu będzie on podatny na zanieczyszczenia (np. czy są dzieci, czy po pomieszczeniu będzie się chodzić w butach, lub, alby czy w mieszkaniu będą przebywać psy lub inne zwierzęta) – na jednych kolorach plamy widać wyraźniej, na innych prawcie wcale. Niektórzy nawet dobierają barwy dywanu do sierści posiadanego czworonoga :).
A poniżej prezentujemy film na temat ciekawostek związanych z dywanami perskimi najwyższej klasy:
Warto przemyśleć przed zakupem dywanu:
- Jedną z dobrych praktyk wyboru barwy jest przemyślenie, czy pomieszczenie jest skutecznie doświetlone. Jeśli potrzebujemy, aby pokój był maksymalnie doświetlony, niewątpliwie spisze się jaśniejszy dywan odbijający promienie słoneczne.
- Najczęściej wykorzystuje się dywany kontrastujące z kolorem podłogi
- Przed zakupem dywanu warto zastanowić się dodatkowo, czy dywan będzie pełnił główną rolę w aranżacji (przyciągał uwagę) czy będzie to jedynie ciekawe tło dla całościowej aranżacji.
- Trzeba także pamiętać, że nazbyt duże wypełnienie wzorami całej aranżacji może sprawić, że pomieszczenie będzie przygniatać.
- Dobrze jest poczytać dotyczącego zasad doboru barw w aranżacjach.
Kupując dywan do salonu na pewno będziemy też podejmować decyzję co do jego konturów i gęstości włosia. Dywan o odpowiednio dobranym kształcie będzie mieć także wpływ na to jak optycznie będzie się odbierać przestrzeń w danym pokoju.Oczywiście gęste i długie włosie będzie najprzyjemniejsze w dotyku (tzw. dywany shaggy), jednak z drugiej strony łatwiej jest dbać o higienę dywanu z niedługim runem.
Solidne dywany wełniane zakwalifikowujemy do luksusowych dywanów. Zazwyczaj są one tkane maszynowo, jednak co ciekawe tka się dywany wełniane również ręcznie. Różnego rodzaju wełna była stosowana do misternego tkania dywanów aż od czasów zamierzchłych.Ciekaw jesteś dlaczego szczególnie ten surowiec jest od tysiącleci stosowany do produkcji dywanów wełnianych? Co istotne wełna bywa ceniona, ze względu na niespotykaną odporność oraz organiczne cechy dźwiękochłonne. Ich szczególną mocną stroną jest to, iż dywany z wełny, pomagają w zachowaniu właściwej wilgotności tlenu w salonie. Pochłaniają one nadmiar pary wodnej z pomieszczenia, kiedy jest jej za dużo. Tymczasem gdy jest sucho, oddają ją na zewnątrz, wprowadzając przyjemny klimacik w twoim pokoju. Dywany tego typu są zatem jednocześnie stabilizatorem jakości powietrza. Każda wełna ma również cudowne parametry termoizolacyjne oraz wygłuszające. To właśnie dlatego dywany produkowane z runa świetnie chronią stopy od chłodnej podłogi. Dywany mogą też co ciekawe bardziej wygłuszyć pomieszczenie, w którym wiszą bądź leżą.
Ja u siebie w mieszkaniu jak na razie jeszcze nie mam dywanu, ale jest w planach. Najprawdopodobniej będzie to wełniany dywan w salonie.