Jaki węgiel wybrać?


4.7
(7)

Zastanawiasz się nad wyborem węgla? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najistotniejsze sprawy związane z wyborem tego opału. 

Spalany węgiel

W Polsce mnóstwo osób ogrzewa mieszkanie stosując przeróżne rodzaje węgla. Na co zwracać uwagę przy wyborze węgla, by kupić na prawdę dobry produkt?
Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Październik to już ostatni gwizdek na zakupy zapasu opału na zimę. Wiemy oczywiście najlepszą opcją jest zamówienie węgla jeszcze w lecie, kiedy jego ceny są sporo niższe niż w sezonie zimowym. Wyróżnia się rozmaite gatunki węgla. Jaki nabyć, aby móc ogrzewać swoje lokum?
W naszym kraju wydobywa się trochę ponad 60 ton węgla rocznie. Zazwyczaj uwzględnianym jako opał jest węgiel kamienny. Węgiel tego typu pozyskiwany w naszym kraju z roku na rok jest niestety niższej klasy z uwagi na systematycznie wyczerpujące się jego pokłady. W ciągu ostatnich dekad uzyskiwanie węgla w kraju stopniało o ponad połowę. Zastanawiasz się jaki węgiel zamówić? Dobrze jest zwrócić uwagę na typy węgla według Polskiej Normy.

Gatunki węgla – standaryzacja
Węgiel kamienny charakteryzuje się pewnymi własnościami, zalicza się do nich przede wszystkim: tendencja spiekania, dylatacja, ciepło spalania, zawartość ulatniających się substancji. Do wykorzystania w grzewczych kotłach domowych nadają się tzw. Kamienny węgiel płomienny oraz węgiel gazowo płomienny. Do stosowania innych typów węgla potrzebne są specjalnie przystosowane do tego piece centralnego ogrzewania. Ponieważ węgiel zalicza się do kopalnych źródeł energii powoli jego zużycie w Europie ulega obniżeniu. Zamawiając węgiel warto mieć świadomość, że z uwagi na rozmiary wyróżnia się rozmaite jego typy: węgiel gruby, węgiel w postaci kostki, orzech, tzw. ekogroszek, węgiel grys oraz pył.

W celu ogrzewania wykorzystuje się węgiel rozmaitych gatunków, możliwości spalania uzależnione są od gatunku kotła grzewczego z którego korzystamy. Odwiedzając skład opału możemy spytać pracowników o typ danego węgla, a także o posiadane certyfikaty podające źródło jego pozyskania. W europejskich składach opału można zamówić zarówno znakomitej jakości węgiel polski oraz niższej klasy węgiel importowany. Najwyższej jakości węgiel kamienny odznacza się energetycznością na poziomie niemal 30MJ/kg. Węgiel dobrze jest dostosowywać też według specyfikacji dołączanej przez producenta pieca , w którym pragniemy spalać kupowany opał.

W wielu dystrybucjach węgla możemy nabyć zarówno węgiel uzyskiwany w Polsce jak i węgiel sprowadzany z innych krajów. Głównym źródłem importowanego węgla jest obecnie Rosja. Importuje się także go z Australii, , Kolumbii, Grecji, Bułgarii, Węgier a nawet Mongolii. Importuje się rodzaje węgla przede wszystkim na potrzeby gospodarstw domowych. W Polsce pozyskuje się kruszec, który zazwyczaj nie nadaje się do stosowania w klasycznych, domowych kotłach CO.


Skład opału Lipnowski Opał

https://lipnowskiopal.pl/kontakt/brodnica/

Oceń ten artykuł!

Kliknij aby ocenić!

Aktualna ocena artykułu 4.7 / 5. Ile osób oceniło: 7

Na razie brak ocen, bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *