Publiczne place zabaw


0
(0)

Kolorowy plac zabaw to doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci. Dlaczego należy budować bajeczne place zabaw dla najmłodszych? Jak zadbać o kwestię bezpieczeństwa na placu zabaw?

Publiczne place zabaw – dlaczego potrzebne?

Dzięki nieustannym wysiłkom wielu samorządów powstają funkcjonalne publiczne place zabaw dla dzieci. Niestety w licznych mniejszych miasteczkach cięgle istnieje problem dotyczący optymalnego otoczenia do zabawy dla dzieci. Z jakiego powodu jest to tak priorytetowa kwestia? Place zabaw od wieków były symbolem twórczej zabawy dla dzieci w różnym wieku. Każdy z nas z pewnością wspomina miłe obrazki z tamtych czasów. Nawet stłuczone kolano czy pobrudzone ubranie nie są w stanie zakłócić tych ciepłych wspomnień.

Dzisiaj chociaż dzieci wychowujemy nieco inaczej niż my w latach 80-tych to pragnienia dzieci się nie zmieniły. Dzieci chcą mieć przestrzeń tylko dla siebie, gdzie razem z innymi dziećmi będą mogły tworzyć indywidualny świat. My jako opiekunowie także świetnie zdajemy sobie sprawę, że dzieci potrzebują ruchu poza domem. Jest to nieodzowne dla ich odpowiedniego rozwoju fizycznego. Dzieci zdobywają wiele nowych umiejętności, między innymi: uczą się wspólnego planowania, cierpliwości, bawić w grupie, nabywają też zręczności stricte fizyczne czyli uczą się balansowania ciałem itd. Z tego powodu istotne jest, żeby plac zabaw miał różne akcesoria na przykład: huśtawki, piaskownice, tory przeszkód, ścieżki zdrowia itd.

Źródło: http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw

 

 

Plac zabaw wykonany z drewna?

Dawniej każdy publiczny plac zabaw była z metalowych elementów. Sądzono, że to odpowiedni materiał z uwagi na trwałość. Jednak wielu pamięta jak obdrapane były taki place zabaw po latach użytkowania, jak zimne w dotyku były drabinki i jak mało bezpieczne były urządzenia z metalu. Aktualnie popularnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są przyjazne dla oka, ekologiczne i bezpieczne. Dzieci z wielką przyjemnością bawią się na takich placach zabaw.

Źródło zdjęcia: http://magicznatecza.pl/drewniane-place-zabaw

 

Gminy w małych miejscowościach powinny dostrzegać potrzeby dzieci. Zaprojektowanie wspólnego miejsca zabaw to idealna inicjatywa. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci trzeba wybierać place zabaw z certyfikatami. Producent który tworzy takie place zabaw bierze pod uwagę przepisy obowiązujące w Polsce. Taka jednostka zapewnia także serwis, co jest istotne dla bezpieczeństwa naszych pociech. Ufamy, że za jakiś czas całe najmłodsze pokolenie będzie miało sposobność korzystania z placu zabaw. Miejmy na uwadze to, że dzieci rozwijają się dobrze, gdy mogą spędzać ruchowo czas na dworze.

Oceń ten artykuł!

Kliknij aby ocenić!

Aktualna ocena artykułu 0 / 5. Ile osób oceniło: 0

Na razie brak ocen, bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *